informace o oblasti Italských Dolomit

Sella Ronda je lyžařský okruh, který se nachází v Itálii v oblasti Dolomity Superski. Jedná se patrně o nejproslavenější oblast v Evropě. Tento fenomenální název vzniknul propojením čtyř slavných středisek, z nichž každé představuje v podstatě celosvětový pojem. Tato oblast  je také jako stvořená pro výlety na kole či výlet na lyžích kolem skupiny Sella.
Dokonce i po druhé světové válce je němčina hodně používaným jazykem. To může být také jeden z důvodů, proč tak mnoho německých lyžařů jsou zde na návštěvě .

 

Uprostřed celého okruhu se tyčí majestátní horský masiv Gruppo del Sella. Celkově je možné na okruhu Sella Ronda lyžovat na bezmála 250 sjezdovkách na tratích dlouhých celkem neuveřitelných 400 km. K tomu slouží celkem 170 lanovek. Vše se dá zvládnout po směru i proti směru hodinových ručiček. Okruh lze zajet zhruba za 4,5 hodiny pro dobrého lyžaře.. tudíž průměr . Obsahuje 2 hodiny času na lanovkách a jedna hodina na oběd či sváču. Proto je dobré začít nejpozději v 10 hodin a dosáhnout posledního průjezdu v 15:30, aby nebyli vystaveni riziku, že dojedete do cíle včas před zastavením vleků. Některé lanovky se také mohou uzavřít bez upozornění kvůli špatnému počasí, silnému větru, mlze apod. O prázdninách, jako jsou Vánoce nebo karneval, může okruh trvat mnohem déle. Mnoho starých lanovek a kotev byl nahrazeno moderními dopravní kabinami.

 

Střediska patřící do okruhu měřícího 42 km:

 

Val Gardena

Val di Fassa

Alta Badia

Arraba včetně ledovce Marmolada

 

 

Po celodenním lyžování bych Vám doporučil navštívit jedno z místních aqua center. jedno z nich se nchází v malebném městečku Canazei.

Wellness centrum "navrženy v souladu se starověkou filozofií  bloclimatologia římského Thermae a provedenou v různých lázních  které jste schopni využít panství vod. Určitě doporučuji využít zde svůj volný čas. V centru jsou koncipovaný služby krytého bazénu ke ketérému patří jsou šatny. Mezi další služby patří vitální bar a recepce s lobby.  Existují dvě možnosti využití wellness centra:   A to už záleží na Vás jak toto využijete.. Momentálně jsou tyto lázně v restruktualizaci a otevření se chystá na prosinec roku 2011.

 

Mezi další body, které stojí za to navštívit je překrásné městečko večer vánočně ozdobenu i v březnu. Jedná se o MOENU

 

Moena:

 

Moena je nejlidnatější obec v provincii Trento v Italském regionu Trentino-Alto Adige / Südtirol, Který se nachází asi 60 km severovýchodně od Trenta. Obec je umístěna  v krásném údolí s horami kolem dokola, Latemar, Valacia a Costalunga. Obec má několik frakcí, mezi ně patří Sorte, Someda a Forno, pro svou krásu a harmonii přírody kolem ní se Moena  nazývá víla  Dolomit.Toto město je největší v oblasti Val di Fassa. Mezi památky patří kostel San Vigilio,  je velmi charakteristický, s jeho zvonkovou věží v gotickém stylu, uvnitř budovy existují různé umělecká díla malíře Moena Valentino Rovisi, který patřil do školy Tiepolo, dále zde najdeme starobylý kostel San Volfango, který byl postaven v roce 1025 s nástěnnými malbami z 15. století a velmi cenným barokním dřevěným stropem , barokní strop Giovanni Guadagnini (17. století).  Moena je letoviska, kde do centra je uzavřený provoz, toto má za následek vysokou pokutu pokud zhřešíte a nebudete se řídit místními předpisy.  Jedná se o zdravý tok příjmů pro místní komunity od nic netušících turistů.

Moena byla domácí město Domenico Chiocchetti, z velké části zodpovědný za dekoraci Italská kaple v Orkneje během Druhé světové války.

 

Vraťmě se zpět k zimním radovánkám vyznavačům skiis a snowboardů kdy za  pouhých pět minut od centra města se nachází střediska jako Lusia, San Pellegrino,  tyto střediska zaujmou  nádhernou scenérií, které jsou společné pro Tři údolí oblasti (Bellamonte a Falcade) s 100 km sjezdovek a 26 vleků. Vždyť kdo dává přednost cross-country lyžování: středisko cross-country Alochet vám nabízí dlouhé sjezdovky, která prochází lesem s výhledem na San Pellegrino. Také Val di Fassa je součástí okruhu Dolomiti Superski.

 

 

SORAGA:

Při příjezdu do této malebné vesničky ve směru od Moeny  Vás okouzlí malý, ale nádherný zelený jezero  se stěnami hor Rosengarten jako jeho pozadí. Podél  jezera bylo  vytvořen park, hodící se pro krásnou romantickou procházku.Soraga je rovněž charakterizována skupinkami domů, které dokonale splynou s přírodní krajinou v okolí obce. Soraga je tedy ideálním místem  pro radostnou a  klidnou dovolenou se snadným procházky přes dno údolí. Je to vynikající centrum. Výhodná poloha Vám pomůže v tom, že v  krátkém čase, je možné cestovat k Lusia. Což je lyžařský areál nad Moenou,popřípadě vycestovat na opačnou stranu do lyžařské oblasti Val di Fassa.

 

Mezi další lyžařská střediska pro ty kteří se něchtějí mačkat s ostatními lyžaři na okruhu Sella ronda je středisko Val Di Fiemme

 

Val Di Fiemme:

 

 

 

zdroj. Wiki, wellnes centrum Eghes